KARDELEN ÇİÇEĞİ

 

 

 

 

 

Yılın İlk Çiçeği Kardelen

Dayanıklılığın simgesi kardelenlerin çiçeklenmesi için diğer birçok bitkinin aksine soğuk hava gerekiyor.

 

Karlı günlerde çiçek verdiği için "yılın ilk çiçeği" denen Kardelen, ilk botanikçiler tarafından soğanlı menekşe olarak tanımlanır. Botanik bilimindeki adıyla Galanthus Nivalis yani kardelen, kara benzeyen süt çiçeği anlamına gelir. Üstelik kardelen sadece karda değil tüm şartlar sağlandığında su üzerinde bile çiçek açabiliyor. İngiltere'nin ünlü bahçelerinde sıkça rastlanan bu çiçek eski zamanlardaki bahçe düzenlemelerinin ayrılmaz bir parçasıydı. Soğuk ve karlı kış günlerinde bile çiçek verebilmesi ve dayanıklılığı sayesinde peyzaj mimarlarının listesinde ilk sıralarda yer alıyordu.

Galanthus elwesii adlı kardelen türü 1874 yılında İzmir'in dağlık bölümlerinde bulunmuş ve botanik bilimine tanıtılmış. O günden sonra yapılan çalışmalarda çiçeğin ükemizde 10'a yakın türü olduğu keşfedilmiş. Yaklaşık 900-1800 metre yükseklikte ve nemli, humuslu toprakta kolayca yetişebilen, eksi 15 derece sıcaklıktan bile etkilenmeyen bu dayanıklı çiçekler ocak ayından mart sonuna kadar çiçek açabiliyor. Ülkemizden ihraç edilen soğanlı bitkiler arasında ilk sırada bulunan kardelen, bu kategorinin belki de en çok tanınan çiçeklerinden biri...

 

KARDELEN ( Galanthus elwesii )

Kardelen bembeyaz çiçekleri ile kış sonunda açan soğanlı bitkiler arasında belki de en çok tanınan bitkidir. Ülkemizde genel olarak kardelen adı ile bilinen bu cinse ait 10 civarında tür doğal olarak yetişmektedir. Galanthus elwesii ilk olarak 1874 yılında, İzmir yakınındaki dağlarda bulunmuş ve bilim dünyasına tanıtılmıştır. Kuzeybatı, Batı, Güneybatı Anadolu'da yayılış gösterir. 900-1800 metrede ardıç ( Juniperus ) ve çam ( Pinus ) ormanları arasındaki açıklık, kayalık alanlarda serin yerlerde nemli, humusca zengin topraklarda yetişir. Sıcaklığın -15°C'ye kadar düşmesinden etkilenmez. Kısmi güneş alan yarı gölge yerleri sever. 2-3 cm. genişliğinde iki tane grimsi yeşil yaprağı 10-15 cm. uzunluğundadır. En uzun kardelen türlerinden birisidir. Yaprak uçları başlık şeklindedir. Ocak sonundan Mart sonuna kadar çiçek açar. Türkiye'den ihraç edilen çiçek soğanları listesinde ilk sirada yer alır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !